دلیل پشیمانی فروشندگان مسکن؛خریداران و فروشندگان ملک منتظر چه هستند؟

در هفتهٔ اخیر فنر قیمت دلار آزاده شده و با بالا رفتن از قله تاریخی خود اکنون در کانال ۶۰ هزار تومانی نوسان دارد. به این ترتیب بازار املاک بار دیگر در اسفندماه، با تردید معامله‌گران روبرو و خریدوفروش حکم تعلیق خورد.

قاسم زارعی:  کارشناس حوزه املاک درباره وضعیت فعلی و عوامل اثرگذار بر بازار ملک گفت: «آنچه در حال حاضر برای بازار املاک مهم است، رفتار بازارهای موازی از جمله دلار و سکه است که هر چه به پایان سال نزدیک تر می‌شویم با نوسانات، تغییر بهاء و کنترل قیمت از سوی دولت مواجه می‌شود.»

وی اعلام کرد: «بازارهای موازی می‌توانند در دل خود معامله داشته باشند، اما بازار املاک تا تأثیر ثابت‌شده‌ای را از این بازارها از جمله افزایش قیمت دلار بگیرد، کمی زمان می‌برد. باید اثبات شود دلار واقعا در مسیر صعودی است.»

زارعی درمورد رفتار فعالان بازار توضیح داد: «معامله‌گران در بخش املاک متوجه رفتار دولت هستند که آیا می‌تواند این بازار را کنترل کند یا خیر.»

وی اضافه کرد: «وضعیت نابسامان بازارهای موازی در انتهای سال ۱۴۰۲ باعث شده است که خریداران و فروشندگان احتیاط کنند و خرید و فروش انجام نمی‌دهند. آنها منتظر هستند قیمت دلار ثابت شود و پس از آن واحد خود را بفروشند یا خریداری کنند.»

در نتیجه می‌توان گفت حجم زیادی از بازگشت آرامش به بازار املاک، تحت تأثیر سر و سامان گرفتن اقتصاد کلان است.

تا زمانی که تلاطم بازارهای موازی ادامه داشته باشد، بازار ملک نیز از ترکش‌های آن در امان نخواهد بود. بنابراین، اوضاع نابسامان در بازارهای موازی به‌ ویژه نوسانات ارزی بخصوص دلار موجب می‌شود، انتظارات تورمی نیز بر هیاهوی ماجرا بالا رود!!