اجاره نامه

اجاره نامه

اجاره ‌نامه

اجاره عقدی است که به موجب آن مستأجر مالک منافع عین مستأجره می شود. اجاره دهنده را مؤجر و اجاره کننده را مستأجر و مورد اجاره را عین مستأجره گویند.  اجاره از جمله عقود معوض و تملیکی است که به لحاظ اهمیت و نقشی که در روابط اجتماعی دارد، مورد توجه روزافزون قانونگذاران قرار گرفته است، به نحوی که مهم ترین مبحثی که بعد از بیع مواد متعدد و فراوانی را در بین عقود معین، به خود اختصاص داده، عقد اجاره است.

اجاره ‌نامه به سند نوشتاری قرارداد اجاره گفته می‌شود که بین مالک (موجر) و اجاره کننده (مستاجر) تنظیم می ‌شود که شامل مشخصات طرفین قرارداد و میزان اجاره بها و مدت اجاره و مورد اجاره و شرایط طرفین در آن می باشد.

در قانون مدنی، اجاره بر سه قسم است:

۱- اجاره اشیاء

۲- اجاره حیوانات

۳- اجاره اشخاص

در زیر دو نمونه فایل اجاره نامه استاندارد با فرمتهای وورد و پی دی اف برای شما عزیزان قرارداده شده است.

خرید و دانلود بلافاصله فایلها فقط با پرداخت ۹۹۰۰ تومان.

فایل word نمونه قرارداد اجاره نامه(استاندارد سازمان ثبت اسناد و املاک)

فایل pdf نمونه قرارداد اجاره نامه(استاندارد سازمان ثبت اسناد و املاک)

فایل word نمونه قرارداد اجاره ‌نامه

فایل pdf نمونه قرارداد اجاره ‌نامه

اجاره نامه رسمی، املاک و دستی چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟

اجاره نامه دستی قراردادی است که بین موجر و مستأجر توافق گردیده نوشته و آن را امضاء می کنند.در صورت بروز مشکل بین موجر و مستأجر، این نوع قرارداد از نظر قانونی قابل پیگیری است. امّا مراحل پیگیری آن و رسیدن به حق و حقوق مورد نظر دشوار و طولانی است.

امّا اجاره نامه ای که در آژانس املاک تنظیم گردیده است و مهر و امضای مشاور املاک زیر آن وجود دارد. این قرارداد از نظر قانونی ارزشمندتر از اجاره نامه دستی است. علاوه بر  این، قانون موجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۷۶ شامل حال اجاره نامه های دستی نشده امّا اجاره نامه های املاک را پوشش می دهد.

در صورتی که اجاره نامه شما تحت پوشش این قانون باشد، دریافت حق و حقوق هم برای موجر و هم برای مستأجر بسیار راحت تر می باشد.

اجاره نامه رسمی سندی ست که در دفاتر  اسناد رسمی به ثبت می رسد. اجاره نامه دستی و املاک جزو اسناد رسمی نیستند(سند عادی هستند) ولی اجاره نامه رسمی یک سند رسمی به حساب می آید.

ارزش این اسناد از  نظر قانونی از اسناد عادی بیشتر است.

هر چند اسناد رسمی ارزش بیشتری دارند امّا توسط عموم جامعه مورد استقبال قرار نگرفته اند. چرا که دفاتر اسناد رسمی مانند مشاورین املاک معامله را به ثمر نمی رسانند. در  واقع دفاتر اسناد رسمی صرفاً مواردی که موجر و مستأجر به توافق رسیده اند را ثبت می کنند.

علاوه بر این برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی باید کل مبلغ معامله به صورت نقداً پرداخت شود. امّا مشاورین املاک مسائل قانونی مربوط به پرداخت شرایطی را در قراردادها لحاظ می کنند.

به طور کل می توان گفت مراجعه به مشاورین املاک برای تنظیم سند اجاره، هم کار  موجر و مستأجر را به بهترین نحو راه می اندازد و هم از نظر قانونی و حقوقی، قابلیت اطمینان بیشتری دارد.

موضوع مهم بعدی، تمدید اجاره نامه است.

نکات مهم در تمدید اجاره نامه

یک نکته مهم در تمدید اجاره نامه این است که نیازی به نوشتن یک قرارداد جدید نیست. بلکه می توانید اصطلاحاً قرارداد قبلی را پشت نویسی کنید.

برای پشت نویسی کافی است مواردی که نسبت به اجاره نامه قبلی تغییر کرده اند را نوشته.علاوه بر این باید تاریخ شروع و اتمام اجاره هم در پشت نویسی ذکر کنید.پس ذکر کلیه تغییرات بوجود آمده نسبت به اجاره نامه پیشین باید این جمله را ذکر کنید: ««کلیه مفاد اجاره نامه قبلی به غیر از تغییرات ذکر شده پابرجاست»»

کافی است که شما در پشت اجاره ­نامه­ قبلی قید کنید که این اجاره ­نامه با همه شرایط برای مدت یک سال دیگر از این تاریخ تا این تاریخ تمدید شد.

اگر قرض­­ الحسنه یا ودیعه یا پول پیش یا اجاره ­بها افزایش پیدا کرده باشد بازهم این موارد را در قسمت تمدید اجاره نامه قید کنید. همین مقدار کافی است. اما اگر تمدید اجاره به صورت مکتوب نوشته نشود یا در پشت اجاره نامه چیزی درباره تمدید اجاره نامه قید نکنید با چالش و مشکل حقوقی مواجه خواهید شد.

برای تمدید اجاره نامه به آژانس املاک مراجعه کنیم یا خیر؟

از نظر قانونی تمدید اجاره نامه با نوشتن اجاره نامه تفاوتی ندارد.همان مواردی که در مورد اجاره ملک گفته شد، در مورد تمدید اجاره نامه هم صدق می کند، بنابراین برای تمدید اجاره هم بهتر است به آژانس املاک مراجعه کنید.

امّا باید بدانید برای تمدید اجاره، نیازی به پرداخت کمیسیون قانونی اتحادیه به آژانس املاک نیست. در  تمدید اجاره صرفاً پرداخت حق التحریر  کفایت می کند.

همانطور که اگر موجر و مستأجر بدون وساطت مشاور املاک یکدیگر را یافته و به توافق برسند، صرفاً باید حق التحریر پرداخت کنند، در این مورد هم پرداخت حق التحریر کفایت می کند.

فراموش نکنید در  تمدید اجاره نامه، امضای دو شاهد ضروری است و از نظر قانونی به پیگیری موارد حقوقی کمک قابل توجهی می کند.

فسخ اجاره نامه چگونه است و شرایط آن چیست؟

نکته مهم در مورد فسخ اجاره نامه این است که این قرارداد یک عقد لازم است.عقد لازم قراردادی است که قابل فسخ نیست مگر با در نظر گرفتن شرایطی در قرارداد یا با رضایت طرفین.

علاوه بر  این در بند ۱۴ از  ماده ۶ اجاره نامه مورد تأیید اتحادیه املاک که در آژانس های املاک موجود است، شرایط و جریمه ای برای فسخ قرارداد پیش از  اتمام  زمان قرارداد در نظر گرفته شده است.

طبق این بند در صورتی که هر یک از طرفین  بخواهند قرارداد را پیش از موعد حذف کنند، باید یک ماه جلوتر این موضوع را به طرف مقابل اطلاع دهند.علاوه بر این باید معادل ۱ ماه اجاره کامل را به طرف مقابل پرداخت کند.

البته این بند از اجاره نامه نیاز به تفسیر و توضیح بیشتری دارد.توضیح این موضوع در نوشته ی دیگر ی ارائه می شود.

علاوه بر این در صورتی که مستأجر اجاره بهاء را پرداخت نکند، موجر می تواند با مراجعه به دادگاه درخواست دریافت اجاره های پرداخت نشده را مطرح کرده، سپس تقاضای صدور حکم تخلیه را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید